طرح توجیهی گلخانه

طرح توجیهی گلخانه:

منظور از طرح توجیهی گلخانه این است که بتوان به شیوه‎ های موثر، راندمان بهتری از محصولات کشاورزی و گیاهی داشت. در تامین نیازهای غذایی دو فاکتور اصلی رشد جمعیت و مصرف سرانه وجود دارد. آنها نیز به نوبه خود با سطح درآمد و نوع زندگی افراد جامعه در ارتباط مستقیم هستند. بدیهی است که در حال حاضر با منابع محدود آبی و خاکی مواجه هستیم. این در حالی است که رشد جمعیت در جهان نیز در حال افزایش است. بنابراین در آینده‎ایی نه چندان دور کشورهایی پیروز خواهند بود که بتوانند از این منابع بیشترین و بهترین بهره‎وری را داشته باشند.

آنچه مسلم است، نمی‎توان زمین‌های زراعتی موجود را افزایش داد و یا هر ساله از آنها برای کشت محصول استفاده نمود، چرا که خاک برای تامین نیازهای خود به استراحت نیاز دارد، از سویی دیگر استفاده بی‎رویه از کودهای شیمیایی سلامت محصولات را به خطر انداخته و تعادل مواد مغذی و معدنی خاک را برهم خواهد زد. بشر برای مقابله با محدودیت‎های کشاورزی در هر برهه به سراغ راه‌ حلی رفته است. برای مثال جهت کاهش میزان آب، از روش‎هایی مانند آبیاری قطره‎ایی و بارانی استفاده کرده است و یا با احداث سد، اقدام به تامین آب مورد نیاز برای آبیاری مزارع در مناطق مختلف می‌نماید.

همچنین کشاورزان به کشت و پرورش محصولاتی تشویق می‎شوند که به آبیاری کمتری نیاز داشته باشند. همه این راهکارها برای این است که بتوان به شیوه‎ایی موثر تولید محصولات کشاورزی را افزایش داد و در عین حال، از منابع آبی و خاکی محافظت نمود. طرح توجیهی گلخانه نیز یکی از این راه‌ حل‌ها بوده و با استفاده از آن می‎توان در تولید انواع محصولات گیاهی و کشاورزی به خودکفایی رسید، بدون اینکه باعث هدر رفت منابع آبی و خاکی شد. برای موفقیت در این طرح به دانش، مهارت و استفاده از تکنولوژی‌های به روز و مدرن نیاز خواهید داشت. در کشت گلخانه‌ایی سعی می‎شود با کنترل عوامل طبیعی بیشترین بهره‎وری را از زمین‌های کشاورزی به دست آورد.

طرح توجیهی گلخانه شامل چه چیزهایی می شود؟

یک طرح توجیهی گلخانه می‎تواند شامل موضوعاتی مانند تولید سالیانه باشد. برای این اساس، گفته می‎شود که اگر فاکتورها و روش‌های طرح عملی شود، کشاورز در پایان سالی زراعی می‎تواند میزان مشخصی از محصول را برداشت نماید. در حالیکه در سیستم سنتی، به طور دقیق تولید سالانه مشخص نخواهد شد، چرا که عوامل طبیعی و حوادث بسیار زیادی وجود دارند که می‎توانند بر میزان برداشت نهایی محصول تاثیرگذار باشند.

 

دیگر موضوعاتی که در طرح توجیهی گلخانه در اختیار شما قرار می‎گیرد :

 

ضریب میزان ارائه خدمات در نقطه سربسر
میزان سرمایه کل مورد نیاز اجرای طرح
زمین طرح
مساحت گلخانه
نرخ برگشت سرمایه
مدت زمان برگشت سرمایه
سود خالص
میزان سرمایه ثابت
میزان سرمایه در گردش
ارزش افزوده خالص طرح
هزینه خرید مواد اولیه
هزینه‌های عملیاتی سالانه مورد نیاز طرح
سرمایه مورد نیاز خرید تجهیزات
ارزش فروش محصولات سالانه طرح
میزان حقوق سالانه پرسنل
سرانه ارزش کل فروش سالانه
نسبت سود خالص به سرمایه ثابت
میزان IRR در حالت عادی
میزان IRR در حالت بدبینانه
مقدار NPV
مقدار NPV/I

چرا به طرح توجیهی برای احداث گلخانه نیاز داریم؟

با طرح توجیهی گلخانه شما دیدی چند ساله از فعالیت پیش رو خواهید داشت و می‎توانید به صورت حساب شده و مفید کار کشاورزی را انجام دهید. احداث گلخانه برای مناطقی که آب و هوای مساعدی برای کشاورزی ندارند، از اهمیت بیشتری برخوردار است. مثلا در مناطقی که دارای آب و هوای سرد هستند، گلخانه‎دار می‎تواند زمان کشت و برداشت را تنظیم کرده و محصولات را حداقل برای یک ماه، زودتر برداشت نماید.

همچنین این طرح سبب می‎شود تا در منطقه، فرصت‌های اشتغال خوب و سودآوری برای ساکنین بومی مهیا شود.

در کشت‎ گلخانه‌ایی به جای استفاده از سطح، از فضا به طور بهینه استفاده می‎شود، این امر منجربه بهره‎وری خاک و زمین خواهد شد. همچنین کشت بدون خاک یا هیدروپونیک نیز، روشی نوین برای تولید محصولات کشاورزی است. در آبیاری نیز از سیستم تحت فشار استفاده شده که این امر مصرف آب را بهینه خواهد کرد.

تنظیم و میزان نور، تهویه، رطوبت و کنترل عوامل بیماری‎زا در کنار سایر فاکتورها سبب می‎شود تا در نهایت با کمترین میزان مصرف آب و خاک، بیشترین بازدهی را در کشاورزی داشته باشیم.

در کشت گلخانه با کمترین میزان خطر و آسیب محصولات مواجه خواهید شد. چرا که در یک محیط بسته راحتر می‎توانید عوامل خطر را شناسایی، کنترل و مهار نمایید.

محصولات گلخانه‎ایی از کیفیت بسیار مطلوبی برخوردار هستند و اگر زیرساخت‌های آن مهیا باشد، امکان صادرات به دیگر کشورها نیز وجود خواهد داشت. این امر به دلیل استفاده از بذر اصلاح شده است که اصطلاحا به آن هیبرید شده، گفته می‎شود. از سویی دیگر به دلیل نظارتی که از سوی متخصصین وجود دارد از سم و کود شیمیایی به طور صحیحی استفاده می‌شود.

آیا ایران از نظر جغرافیایی برای تولید محصولات گلخانه ایی مناسب است؟

طرح توجیهی گلخانه در ایران می‎تواند سودآوری خوبی داشته باشد، چراکه کشور ما از نظر جغرافیایی دارای اقلیم‌های متنوع آب و هوایی بوده و می‌توان در طی روزهای بلند به راحتی از انرژی حرارتی خورشید در مناطق مختلف استفاده کرد. این عوامل سبب کاهش هزینه در بسیاری از زمینه‌ها خواهد شد.

بازار محصولات گلخانه ایی چگونه است؟

صنعتی شدن زندگی مدرن و از سویی دیگر مهاجرت روستاییان سبب شده است تا عملا بسیاری از محصولات کشاورزی از دیگر کشورها وارد شود. همچنین به دلیل تغییرات آب و هوایی، کشت سنتی برخی محصولات با مشکلات جدی مواجه شده است، طرح توجیهی گلخانه می‎تواند راه‎حل موثری برای این مشکلات باشد.

با استفاده از طرح توجیهی گلخانه می‌توان محصولات زیادی را خارج از فصل به بازار عرضه نمود: خیار، گوجه، ، توت فرنگی، فلفل دلمه‌ای و انواع سبزیجات و صیفی‌جات با این روش در تمام طول سال پرورش داده می‌شوند.

در صورتیکه محصول مناسبی را انتخاب نمایید، ما با نوشتن طرح توجیهی اختصاصی به شما کمک خواهیم کرد تا در این زمینه به سودآوری خوبی دست یابید. طرح‌های ما کاملا مستند، تخصصی و به روز بوده و در کلیه بانک‌ها قابل دفاع هستند.

پست های مرتبط

×

Hello!

Click one of our contacts below to chat on WhatsApp

× تماس با ما